http://pigeonsbg.dir.bg

 
http://pigeonsbg.dir.bg

 
Рейтинг: 3.00
(40)
За Мен
Публикации
Pigeons links
Галерия
Календар
Книга за гости
Форум
Анкети
Лични файлове



Публикации / Развъждане на Гълъби

Развъждане на Гълъби
23.04.06 01:02

Гълъбовъдите в своята любителска деиност се стремят да запазят чисти породите, който развъждат, от една страна, и , от друга, да създадат нови породи. За осъществяване на тази цел трябва да проявят търпение и постоянство. Това се постига, като се съешават чистокръвни индивиди от една и съща порода, с еднакви отличителни белези. Важен момент при съешаването и особено при развъждането на гълъби са грижите, които полагат родителските двойки при отглеждането на малките.

КАК ДА СЪЕШИМ ДВА ГЪЛЪБА?

За да се образува семейство (двойка) гълъби, първо трябва да се избере от коя порода да бъде то. Това се определя от възможностите и условията на гълъбовъда. Ако живее в апартамент, това би могло да стане на терасата. Ако обаче е в къща, там възможностите ще бъдат неограничени. Едрите породи гълъби изискват по-големи помещения, а дребните породи -  по-малки пространства. След като се иберат два гълъба, които не са двоика, те се поставят в клетка с дължина около 60см , ширина- 50см и височина - 40см.

Когато гълъбите не са били съешавани, в клетката този акт ще стане бързо- за 3-4 дни. Когато обаче единият е бил съешаван, тогава този период е по-дълъг. В клетката се слагат храна и вода. За по-бързо съешаване някои предпочитат да поставят клетката на полутъмно място.

КАК ДА ПОЗНАЕМ, ЧЕ ДВАТА ГЪЛЪБА СА СЪЕШЕНИ ВЕЧЕ И ЧЕ СА    ОБРАЗУВАЛИ СЕМЕЙСТВО?

Признаците са ясно изразени. Съешените гълъби не се бият, милват се, като кълват перушината на шията, целуват се, захващайки човките си взаимно. Впоследствие мъжкият индивид покрива женската. От този момент двоиката може да се пусне в общия гълъбарник. Ако гълъбите се отглеждат в клетката, необходимо е да се поставят две сандъчета със слама, за да снасят яйцата.

СНАСЯНЕ, МЪТЕНЕ И ОТГЛЕЖДАНЕ НА МАЛКИТЕ ГЪЛЪБЧЕТА.

След като са ис избрали место в гълъбарника, двоиката гълъби започват да строят гнездото. Женската стои в гнездилката, а мъжкият носи сламки, клечки и др. Женската ги поема и оформя гнездото. За улеснение на семейството гълъбовъдите поставят във всички гнездилки сено, слама и други материали. Женският гълъб снася 2 яйца през 1-2 дни. Още щом се снесе едното яйце, някои двойки започват да гомътят, а други двойки започват да мътят след снасяне на двете яйца. Вторият случай е по-добър, защото излюпването на двете гълъбчета става едновременно. Мътенето продалжава 17-18 дни и се извършва от двата гълъба. Това е характерна особеност за този вид птици. Новоизлюпените гълъбчета са слепи и слабо подвижни. Захранването им става от двата възрастни гълъба, които отделят в гушите си т.нар. гушево мляко и в продължение на 8-10 дни подават в човките на малките гълъбчета. След това започват да ги хранят с основна храна- различни видове зърна, което продължава около 35-40 дни. След този период малките са готови да се хранят сами и излизат сами от гнездото. Около 20 дни след излюпването на малките женската снася отново две яйца в друга гнездилка. Храненето на малките се осъществява от мъжкия, а мътенето на новите яйца - в повечето времеот женската.

С КАКВО ДА ХРАНИМ ГЪЛЪБИТЕ?

Никога да не се забравя, че гълъбите са зърноядни птици. Следователно храната трябва да бъде зърнена. В нея се съдържат много бълтъчини, мазнини, въглехидрати, витамини, минерални соли и др. Основната храна на гълъбите трябва да бъде разнообразна, осигуряваща всички необходими съставки на организма, особено през яйценосния период. Широко популярни за хранене на гълъбите са царевицата, ечемикът, слънчогледът, просото, рапицата, овесът, пшеницата, соята, грахът. При отглеждане на повече гълъби се правят автоматични хранилки, където се поставя по-голямо количество зърна, за да могат  възрастните по всяко време да кълвят и да хранят малките. Водата за пиене трябва да бъде винаги прястна.

 

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1596